Liturgical Ministry Schedule

LITURGICAL MINISTRY SCHEDULE

September 2-30, 2018

 

September 2, 2018 ~ 15th Sunday after Pentecost                    10 AM

Greeter  
Ushers Nancy Collins & Cyndy Tulloch
Lectors Roger Nicholls & Jean O’Rourke O’Rourke
Inter/L.E. Min. Bidi Wheelwright
Acolyte Nat Kinney
Organist Audrey Coty
Altar Guild Barbara Baraw
Flower Guild Patty Oden
Counters Barbara Cunningham & Joan O’Keefe
Coffee Hour Barbara Baraw
Copley Woodlands Rides Barbara Cunningham

 

September 9, 2018 ~ 16th Sunday after Pentecost                        10 AM

Greeter  
Ushers  
Lectors Barbara Baraw & Rick Oden
Inter/L.E. Min. Maria Davies
Acolyte Tom Younkman
Organist Audrey Coty
Altar Guild Bunny Libby & Eileen Kraemer
Flower Guild Berta Pykosz
Counters Jean O’Rourke & Barbara Baraw
Coffee Hour Maria Davies
Copley Woodlands Rides Leslie Lindig

 

September 16, 2018 ~ 16th Sunday after Pentecost                        10 AM

Greeter  
Ushers  
Lectors Barbara Baraw & Rick Oden
Inter/L.E. Min. Maria Davies
Acolyte Tom Younkman
Organist Audrey Coty
Altar Guild Susu Brown
Flower Guild Ethel Merwin
Counters Mark Vandenberg & Nancy Collins
Coffee Hour Barbara Cunningham
Copley Woodlands Rides Jan Tichansky

 

September 23, 2018 ~ 18th Sunday after Pentecost                      10 AM

Greeter  
Ushers  
Lectors Hal Morrow & Bernice Binginot
Inter/L.E. Min. Susu Brown
Acolyte Jan Tichansky
Organist Audrey Coty
Altar Guild Susu Brown
Flower Guild Jean O’Rourke
Counters Maria Davies & Nancy Collins
Coffee Hour Bill & Elaine Robinson
Copley Woodlands Rides Patty Oden

 

September 30, 2018 ~ 19th Sunday after Pentecost                      10 AM

Greeter  
Ushers  
Lectors Barbara Baraw & Rick Oden
Inter/L.E. Min. Maria Davies
Acolyte Tom Younkman
Organist Audrey Coty
Altar Guild Susu Brown
Flower Guild Ethel Merwin
Counters Mark Vandenberg & Nancy Collins
Coffee Hour Barbara Cunningham
Copley Woodlands Rides Jan Tichansky

 

Please see the List below if you find that you are in need of a replacement for your scheduled time. When you find a replacement, please contact Sally in the office with the information as soon as possible. Thank you for any assistance you are able to provide with the liturgical scheduling.

Greeters/Ushers Lectors

Intercessors/Eucharistic Ministers

Barbara Baraw Barbara Baraw Barbara Baraw
Bernice Binginot Hal Morrow Sandy Duncan
Susu & Gordie Brown Bernice Binginot Susu Brown
Leslie Lindig Jan Tichansky Rich Reed (Intercessor. Only)
Fred Harries Deb Clark Bidi Wheelwright
Tim Heath-Swanson David Hobart  
Pete Johnson Pete Johnson  
Jean O’Rourke Bidi Wheelwright  
Nancy Collins Rich Reed  
Emily Bland Susu Brown  
Joyce Manning Rick Oden (2nd)  
Ethel Merwin Jean O’Rourke (2nd)  
Patty Oden Belle Sanders  
Bidi Wheelwright Pat Schwarz  
Bill Robinson    
Pat Schwarz    
David & Lesley Hobart    
 
Crucifer/Acolyte Torchbearer Flowers
Jan Tichansky Nathaniel Wells Ethel Merwin Deb Clark
Tom Younkman Griffin Johnson Maggie Morrow Patty Oden
Rachael Wells Ewan Davies Jean O’Rourke Jill Witten
Tom Younkman   Berta Pykosz  
Nathaniel Wells      
 

 

Altar Guild Counters (2) Sunday School
Barbara Baraw Maria Davies Maria Davies
Bunny Libby Jean O’Rourke Pete Johnson
Susu Brown Barbara Baraw Patty Oden
Joyce Manning David Hobart Maryellen Sullivan
Patty Oden Ethel Merwin Audrey Coty (on req’d days)
Joanna Huffman Sandy Duncan Ethel Merwin
Bernice Binginot Joan O’Keefe Emily Bland
Tim Heath-Swanson Barbara Cunningham Jennifer Mauro
  Bill Robinson Lesley Hobart
  Mark Vandenberg Mark Vandenberg
     
Nursery Care    
Carole Younkman